V pátek 12. 4. žáci Praktické školy Odborného učiliště v Kelči prožili příjemný a netradiční den s koňmi. Toto jim bylo umožněné, v jezdecké stáji JUKO v Rouském, kde si mohli vyzkoušet jízdu kočárem, péči o koně a také jízdu na koňském hřbetu – hipoterapii, která je významným rehabilitačním oborem. Slečna Klárka jim představila 17 koní, které zde mají. Na hřbetu koně Lukáše každý žák absolvoval krátkou rehabilitační jízdu, která pro ně byla velkým zážitkem. Blízkost koní v nich zanechal hluboký citový prožitek. Jako odměnu pro koníky kluci donesli mrkvičky, jablíčka a suchý chleba. Žáci také měli možnost vidět poníky, vietnamské prasátko, kočičky, kozy a pejska.

     Juráňovi, kterým tato stáj patří, byli velmi vstřícní a ochotní nám vše ukázat. Věnovali nám svůj čas, za co jim patří velký dík. Tento den všichni užili, i když počasí nebylo podle našich představ.
Hipoterapie – fyzioterapeutická metoda využívající hřbet koně pro nácvik a obnovení pohybu člověka. Protože je koňský hřbet krásně prostorný, může se na něm ležet, sedět, klečet, opírat o balóny a polštáře, nebo i sedět ve dvou (terapeut s klientem). To je důvod, proč mohou hipoterapii absolvovat i miminka a dospělí v pokročilém věku. Ať už je klient na koni v jakékoliv poloze, je vynášen z těžiště svého i koně, a tím se aktivuje jeho stabilizační systém, cvičí se koordinace a rovnováha, zpevňují se a protahují svaly. Uvolněná pánev klienta, kopíruje koňský hřbet v rytmickém a cyklickém pohybovém vzoru jako kdyby lezl nebo chodil.

     Jezdecká stáj JUKO v Rouském nabízí mimo jiné příměstské tábory pro děti, vyjížďky na koních po okolí pod odborným dohledem, výuku jízdy na koni – zaškoluje praxi, ne teorii.

                                                                                                          Autor: Ivana Skýpalová