Zpráva o průběhu exkurze konané ve dnech 26.-27.5. 2011

Ve dnech 26. a 27.5. 2011 se žáci třetích ročníků zúčastnili nadregionální exkurze u potenciálních zaměstnavatelů (ve firmách a organizacích).

Ráno 26.5.2011 v 7 hodin vyjel autobus obsazený čtyřiceti žáky a pětičlenným pedagogickým doprovodem směrem na Starý Jičín. Tam byla zajištěna prohlídky stavby prováděné firmou

Starest s.r.o. Jedná se o celkovou rekonstrukci budovy staré fary. Tento zajímavý objekt (původní kryté schodiště z fary až do kostela) odkoupil podnikatel z Nového Jičína a přestavuje ho na jedno a dvou pokojové byty pro osamělé občany a mladé manžely, kterým tím pomáhá vyřešit finanční situaci s bydlením. Tato část exkurze byla převážně pro obory zedník a zámečník. S učiteli OV (Škandera a Havran) žáci probrali postup prací a druhy  stavebních materiálů, které byly na stavbě použity. Hlavní zájem našich žáků byly však dotazy ohledně zaměstnání. Majitel firmy pan Hasal zájemcům práci nabídl. „Ať přijdou a ukážou co umí!“, byla jeho slova. Jeden z našich žáků byl u této firmy již na brigádě a velice dobře se zapsal, pokud bude mít zájem, zaměstnání by dostal okamžitě.

 

Další naše cesta vedla do Bílovce do Domova pro seniory. Krásná vilka posazená v parku avizovala příjemné rodinné prostředí, kde pečují o třicet klientů pocházející z Bílovce a okolí. Vedoucí tohoto zařízení paní Šotkovská s námi prošla celé zařízení včetně kuchyně a velice ochotně zodpovídala dotazy našich žáků. Učenka oboru pečovatelské práce Zlatka Snopková pohotově pomohla právě přivážející paní a předvedla tak získané znalosti z praktického výcviku. Škoda, že nemají volnou pracovní kapacitu, moc by se jí tam líbilo pracovat.

 

Pro zahradníky jsme domluvili exkurzi ve firmě Arbor Morávia s.r.o.Majitel firmy p. Ján Marko se nám maximálně věnoval. Podal nám odborné informace nejen o rostlinách, ale také o možnostech zaměstnání. Firma je zaměřená převážně na vysoké, vzrostlé stromy, na výsadbu parků a velkých ploch. Své pobočky má tato firma také na Slovensku a v Itálii, kam jsme byli srdečně pozváni na příští exkurzi. Žáci zde dostali od firmy malé občerstvení.

 

Odpolední program byl zaměřen na rozvoj kulturních  kompetencí budoucích absolventů. Nejdříve žáci poobědvali v letní zahrádce a potom začala prohlídka báňského záchranářství v hornickém muzeu Landek. Žáci zfárali v kleci dolů – do dolu. Kromě figurín horníků při práci jsme mohli vidět také obrovský důlní kombajn.

Po prohlídce dolu Eduarda Urxe jsme odjeli na ubytování do hotelu Dejmon na Čeladné.

 

Hotel se nacházel přímo uprostřed malebné beskydské přírody. Po ubytování převážně ve dvou lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením jsme se odebrali k večeři. Po večeři měli žáci osobní volno, někteří se šli projít, jiní hráli soft tenis nebo jen tak odpočívali a poslouchali hudbu.

 

Druhý den naší velké exkurze jsme vstávali v 7 hodin a po snídani odjeli do Nošovic, kde jsme měli objednanou prohlídku pivovaru Radegast. Tento program byl převážně pro obor prodavačské práce, kteří v rámci výuky probírají alkoholické nápoje a také výrobu piva. Nejdříve jsme shlédli krátký film, který v obraze popsal těžkou práci lidí na valašských horách a také se věnoval bohu Radegastovi, jehož jméno nošovické pivo nese. Dále následovala prezentace jednotlivých etap výroby piva a pak následovala samotná prohlídka pivovaru. Pivovar je taková vesnice ve městě. Vzhledem k výrobní kapacitě pivovaru jsme míjeli obrovské nádrže – tanky, kde pivo dozrává, budovu sladovny, kde si z nakoupeného ječmene sami vyrábí slad, a z výšky jsme pozorovali stáčírnu piva, kde bohužel právě probíhal sanitární den. Náhradou byla prohlídka stáčírny nealkoholického piva Birell. Také v této firmě bylo zaměstnání žákům ochotně nabídnuto.

Závěr prohlídky patřil ještě návštěvě firemní prodejny, kde si žáci mohli zakoupit upomínkové předměty např. propisky, čepice, trička, sklenice.

Panu průvodci jsme poděkovali za informace a rozloučili se.

 

Po krátkém osobním volnu a občerstvení nás čekal očekávaný vrchol naší exkurze – prohlídka automobilky Hyundai v Nošovicích. Prohlídka začala přesně podle plánu ve 13 hodin. Krátký film nám přiblížil zelenou plochu na které během tří let vyrostla největší automobilka ve střední Evropě. Byl zde přísný zákaz fotografování, takže z provozu obrázky k nahlédnutí nemáme, ale máme je každý uloženy v sobě. Byl to nezapomenutelná zážitek pro každého, jak z role plechu (0,7 mm) během několika hodin vyjede hotový vůz. Prošli jsme lisovnou, kde si roboti pohrávali s jednotlivými díly aut – bočními dveřmi, kapotou, dále pak svařovnou, kde se jednotlivé díly spojovaly a na konci linky vyjížděla karoserie, dále následovala kompletace, kde roboti přidávali do vozů palubní desky, motory, nápravy a skla.

V závěru jsme viděli, jak hotové vozy prochází testy a ihned jsou odváženy k obchodníkům. Na lince bylo zajímavé, že firma zařazuje do výroby vozy podle objednávek, tzn. že linkou prochází Hyundai i30, Kia Venga  nebo vůz kombi.

Většina žáků byla touto exkurzí nadšena a své dotazy směřovali hlavně na možnost pracovního uplatnění, platové zařazení a dozvěděli se také o zaměstnaneckých výhodách. Každý žák obdržel letáček, kde najde veškeré potřebné informace.

 

Cílem naší dvoudenní exkurze bylo přiblížit žákům první kontakt s trhem práce, odtud také název „hledám práci“.  Ve všech firmách jsme se setkali s ochotou zaměstnavatele práci žákům  – absolventům s výučním listem nabídnout. Záleží jenom na nich samotných, jak se předvedou a ukáží co umí, a hlavně na jejich chuti a ochotě pracovat.

 

Přejeme všem hodně štěstí!

 

Vedoucí exkurze – Ing. Renata Smahlová