IRISA – ČESKÁ TRADICE OD ROKU 1954

Dne 15.10. 2014 se zúčastnili žáci 3. r. spolu s vybranými žáky 2. r. oboru Prodavačské práce plánované exkurze v závodě Irisa Vsetín. Zajímavostí v letošním roce je to, že závod slaví 60. výročí

od svého založení. První zmínky o výrobě vánočních ozdob ve Vsetíně se však objevily již v roce 1920. Ručně zhotovené vánoční ozdoby si zachovávají pořád svoji důležitost. A právě originalita každé ručně vyrobené baňky je stěžejním pilířem závodu. Díky tomu a novým technologiím jsou její výrobky prodávány do celého světa. K největším odběratelům patří USA, Itálie, Švédsko, Francie Rakousko, ale také Holandsko a Chorvatsko. Až 95 % produkce je exportováno nejen v Evropě, ale i v zámoří.

Závod využívá až 15 000 vzorů v ještě větším množství (až 25 000) barevných odstínů a svou nabídku stále rozšiřuje. V sortimentu jsou foukané koule, ovály, rakety, zvonky, špice, ale také různé druhy figurek. Závod se zabývá také výrobou ozdob na zakázku, jako např. firemní loga, PF, aj. Snahou je vyhovět konkrétnímu požadavku zákazníka.

Irisa se řadí mezi jednoho z největších zaměstnavatelů zdravotně znevýhodněných osob v ČR. Žáci si tak prohlídkou závodu nejen rozšířili své teoretické znalosti z výuky, ale dozvěděli se i o možnosti zaměstnání, neboť naše učiliště se specializuje právě na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Součásti exkurze byla také prohlídky střediska Kartonáže, které vyrábí elegantní i nadčasové krabice nejen pro balení vánočních ozdob, ale i pro další zákazníky.

Na zpáteční cestě ze Vsetína byla ještě malá zastávka v Keramice Oznice, kde nás, jako vždy, ochotně provedli výrobou. Od vylévání forem, pálení a barvení či jiné úpravy jejich originálních výrobků. Na závěr měli žáci možnost zakoupit si výrobky za zvýhodněnou cenu.