Dnes je úterý 14. 8. 2018
Svátek má Alan

Volné pracovní místo
Rychlý kontakt

Odborné učiliště Kelč
č.p. 1
756 43 Kelč

tel.: 571 641 321-2
fax: 571 641 403

email: oukelc@oukelc.cz.

ředitelka: Mgr. Renata Ryšková
email: renata.ryskova@oukelc.cz

IČ: 00843318

ID datové schránky:  dzqwjbn


NZZ.gif


Stejně jako v minulých letech, tak i letos se konala v Praze soutěž učňů Kaufland. Vzhledem ke státním svátkům byl termín určen na pondělí 14. května 2018. Naši školu a filiálku Kaufland Hranice reprezentovali Nikola Jochecová a Marie Vašková, filiálku Vsetín Miriam Šerá.
Jelikož začátek soutěže byl stanoven na desátou hodinu, museli jsme opět využít nabídku noclehu v hotelu Meritum u letiště. V neděli odpoledne odjela naše skupinka do Prahy, kde jsme si v pozdních odpoledních hodinách prohlédli významné dominanty Prahy, jako Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, tradičně Karlův most a Malou Stranu. Odtud jsme se městskou dopravou přesunuli na hotel.
Po přespání v hotelu jsme se autobusem přesunuli na centrálu Kaufland – Vypich. Po prohlídce dvoupatrového obchodního domu jsme se zaregistrovali. Sešlo se 23 soutěžících. Po uvítání staronovými organizátory – sekce pro vzdělávání učňů, žáci vyplnili 26 otázek písemného testu. Následovalo šest disciplín. Tři odborné – rozhovor se zákazníkem, seřazení zboží podle ceny, přiřazení bezpečnostních prvků. Tři praktické – výměna pásky ve váze, ořez kartonu a jízda paletovým vozíkem mezi překážkami.
Po necelém dvouhodinovém náročném soutěžním maratonu byly vyhlášeny výsledky. Opět bylo pro nás překvapením, když při vyhlašování výsledků jsme z devíti soutěžních míst obsadili dvě: za druhý ročník – 1. místo – Nikola Jochecová a 2. místo – Marie Vašková. Snaha soutěžících byla ohodnocena nejen diplomem a drobným dárkem, ale i finanční odměnou. Pak jsme zasedli k společnému obědu v příjemném prostředí nové jídelny u centrály Kaufland. S plnou náručí zážitků jsme se ve večerních hodinách vrátili domů.
Za tým a pedagogický dozor Hana Stromšíková

 

 

klikněte zde

Pro zpestření a názornost výuky pořádáme pro žáky oborové exkurze. Jednu z nich obor prodavačské práce absolvoval 17. 4. 2018 do nedalekých Zámrsk. V úterý ráno skupina 15 žáků a 3 pedagogů nastoupila do autobusu a zamířila do cíle. První zastávka byla v ASO – zdravý život, kde jsme na vlastní oči viděli, jak se mele obilí na celozrnnou mouku (žádný šrot), z ní jsme společnými silami zadělali těsto, z kterého si všichni vlastníma rukama vyváleli 2 – 3 bulky, po dvojím vykynutí jsme si je za pomoci místních asistentů upekli. Během malých přestávek nám p. Lukešová prezentovala výhody celozrnné mouky a dalších zdravých produktů. Kdo chtěl, mohl si zakoupit dobroty v prodejně anebo požádat o radu v otázce zdravého stravování. Po dvou hodinách jsme se přesunuli pod obec Zámrsky, kde nás milým úsměvem přivítal známý odborník na včely pan Juráň ze Skaličky. Zajímavým výkladem nám představil své úly, včely a práci tohoto užitečného tvora. Panický strach některých žáků ze včel na chvíli opadl a dokonce z řad žáků zazněly dotazy, které pan Juráň ochotně zodpověděl. Sladkou tečkou byl zákusek od paní Juráňové. Po krátkém hostování jsme se rozloučili a vyrazili pěšky zpět do kelečského zámku. Tímto děkuji ochotným lidičkám z ASO – zdravý život, manželům Juráňovým a zúčastněným pedagogům.

za pedagogický dozor Hanka Stromšíková

klikněte zde

Dne 21. 3. 2018 vyrazily naše praktické třídy na blízký kopec Troják. Vybavenost a ochota tohoto areálu umožnila prožít jízdu na sjezdovkách i dětem, které se jinak na lyžích prohánět nemohou. Natěšení žáci plni úsměvů si nabalili teplé oblečení a už jsme byli na svahu. Každý žák si zajezdil s instruktorem několik jízd a všichni sportovci tohoto dne byli opravdu nadšení a šťastní, když se jim vítr pustil do vlasů a svištěli mezi lyžaři po manšestru vzhůru a dolů nezapomenutelnému zážitku. Žáci si navzájem pomáhali při upínání a podporovali se v odvaze sjet kopec. Nakonec si rychlost jízdy vyzkoušel i pedagogický doprovod, který místy zvládal i jízdu na biski bez pomoci instruktora. Celý pobyt byl ukončen posezením a zábavou ve zdejší restauraci. Všem zúčastněným patří obrovský dík za perfektní den, jenž nakonec doprovodilo i slunečné počasí. Velké díky také týmu ski areálu Troják, který žákům tento zážitek umožnil.

Zveme Vás na třídní schůzky, které se konají v pátek 20. dubna 2018 individuálně od 13:30 – 16:00 hodin ve třídách školy.

Začátkem března byla pro žáky prodavačského oboru již tradičně připravena soutěž. Ze všech tří ročníků se zúčastnilo celkem 15 žáků. Zápolení v soutěži, slouží k tomu, aby si žáci vyzkoušeli svoji dovednost a získané vědomosti. Soutěž proběhla ve dvou dnech na našem OU Kelč v pracovně prodavačů. V soutěži si naši žáci prověřili své znalosti a um. Součástí byl vědomostní test a rébus zařazení zboží do potravinářské skupiny. Poté následovalo balení bonboniéry, kde byl stanovený časový limit a bodoval se samozřejmě vzhled. Soutěž pokračovala za pultem. Žáci jednotlivě předvedli vážení na váze a následně účtovali zboží jako připravený nákup na pokladně. Po markování žáci do určité peněžní hodnoty vrátili peníze. To vše se konalo pod dohledem oborové komise. Po sečtení všech bodů máme tyto výsledky: 

  1. místo 2. místo 3. místo
1. ročník TEREZIE LOSOVÁ ONDŘEJ SEHNAL NATÁLIE SRBOVÁ
2. ročník SABINA HOLÁ MARIE VAŠKOVÁ NIKOLA JOCHECOVÁ
3. ročník STEFANIE GRUNZOVÁ nebylo uděleno nebylo uděleno

 

Tato soutěž určitě přispěla k tomu, aby se žáci zjistili, co by mohli ve své teorii a praxi vylepšit. 

zapsala Hanka Stromšíková

Dva žáci Patrik Lakatoš a Jakub Šmahlík zednického oboru prvního ročníku našeho učiliště se zúčastnili druhého postupového kola soutěže SUSO – soutěž učňů stavebních oborů. Tato soutěž se konala 9. – 10. 3. 2018 v Ostravě na výstavišti Černá louka, jako doprovodný program stavební výstavy Střechy a stavba 2018. Tato soutěž je vypsána jako dvoudenní.

První den soutěže byla na programu praktická část od firmy cemix, kdy žáci na uvedenou plochu natahovali a strukturovali šlechtěné omítky. V druhé části prvního dne měli žáci za úkol zdění zdi z materiálu Ytong od firmy Xela. Tato zeď byla náročná na stavbu, neboť se jednalo o skelet rohu se skosenou zdí, kdy soutěžní družstva museli použít speciální nářadí určené na zdění ytongu od firmy. Po skončení časového limitu na zdění zástupci firem ohodnotili jednotlivá stavební díla a první den soutěže ukončili.

Druhý soutěžní den žáci psali písemný test, který se skládal z 35 otázek učiva 2. ročníku a několika otázek od společnosti Wienerberger, Xela a Schiedel. Po ukončení písemné části následovala praktická část firmy Wienerberger. Soutěžní družstva žáků měli za úkol zdění technologií porotherm dryfix, kdy se jednalo o stavbu skeletu rohu zdi z ostěním dle výkresového zadání. Poslední disciplínou druhého soutěžního dne bylo zdění komínového systému od firmy Schiedel. Jednalo se o třívrstvý komín vyzdívaný z tvarovek. Tento komín musel být vyzděný podle projektového zadání. Po časovém limitu, který měli žáci pevně stanovený se zástupci realizovaných firem sešli a vyhodnotili celou soutěž. V odpoledních hodinách organizátor soutěže vyhlásil tři nejúspěšnější soutěžní družstva. Tyto družstva obdrželi upomínkové předměty a dary od uvedených firem. Z jedenácti soutěžních družstev oboru zedník se naši žáci Odborného učiliště Kelč umístili na pátém místě. Zkušenosti z letošního ročníku soutěže, nás vedou k dalšímu zamyšlení a přípravě na postupové kolo, které se uskuteční za rok opět v Ostravě.

       

Tak, jak již každoročně, se na OU Kelč uskutečnil lyžařský kurz prvních ročníků.  V letošním školním roce jsme vyjeli na svahy na Trojáku ve třetím únorovém týdnu. V tomto termínu byly sněhové podmínky mimořádně příznivé. Asi jen málo škol se může pochlubit učitelem, který má za sebou práci instruktora lyžování. Díky tomu a šikovnosti studentů, dosáhli žáci velkých pokroků v lyžování. Během tří dnů se žáci naučili natolik lyžařskému umění, že dokázali bravurně sjet svah, zvládli slalom i jízdu na vleku. Je nutno také podotknout, že většina studentů stála na lyžích poprvé. Navíc si měli možnost vyzkoušet i jízdu na snowboardu. Lyžařský kurz byl zakončen jízdou všestranných lyžařských dovedností. Všichni žáci odjížděli z lyžařského kurzu nadšení do dalšího lyžování. Velký dík patří také celému kolektivu žáků i pedagogů a také lyžařskému areálu Troják.

V pondělí 19. 3. 2018 Vás srdečně zveme na „Tvořivou dílnu“, zaměřenou na věnečky a velikonoční dekorace z březového proutí.

Akce proběhne  – od 14:00 do 19:00 v prostorách horní zahradnické pracovny u skleníků.

Nářadí k zapůjčení – nůžky, kleště na drát, tavná pistol, náboje do pistole.

S sebou si vezměte –  cívku drátu, dekorace na věneček, tvořivého ducha a dobrou náladu.

Případné dotazy na tel.: 778 470 906.

Jste srdečně zváni.

Projekty

Podpora ZK Projekt OPVK